Czy turystyka aktywna i turystyka kwalifikowana jest tą samą formą spędzania wolnego czasu?

Często w stosunku do turystyki kwalifikowanej używa się terminu „turystyka aktywna”, jednak pojęcia te mają różne  znaczenia  i nie powinny być stosowane zamiennie. I na odwrót, coraz częściej turystyka aktywna jest mylona lub utożsamiana z turystyką kwalifikowaną.
Obie formy turystyki wymagają przygotowania kondycyjnego i odpowiednich  umiejętności, takich jak: jazda na rowerze, pływanie kajakiem, żeglowanie, jazda konna,…. Obie pozwalają na realizację potrzeb aktywnego wypoczynku.


Jaka jest więc różnica ?

  • Otóż turystyka aktywna oferowana jest przez specjalistyczne komercyjne organizacje turystyczne (np. ośrodki lub biura turystyczne). Jest to forma aktywności polegająca na podróżowaniu do konkretnego ośrodka turystycznego, na terenie którego lub w jego okolicy organizator zapewnia swoim klientom odpowiednie warunki swoich do uprawiania rożnych dyscyplin rekreacji i sportu (jak narciarstwo, jazda konna, lotniarstwo czy grzybobranie). Bardzo często  ta oferta  turystyki jest działalnością zarobkową  organizatora lub pośrednika docierającego do organizatora świadczącego usługi organizujące aktywny wypoczynek.
  • Natomiast turystyka kwalifikowana jest specjalnością  PTTK. Jest to forma wędrówki, wymagającej od turysty sprawności fizycznej i mającej na celu wszechstronne poznanie kraju lub najbliższej okolicy (małej ojczyzny). Uprawiają ją turyści (indywidualnie, organizujący się  w małych grupach lub uczestniczących w rajdach, spływach, …) o kwalifikacjach turystycznych uzyskanych w trakcie samokształcenia się lub zdobytych w naszym kołach PTTK, często tylko dzięki zaangażowaniu i społecznej pracy naszej kadry programowej. Uprawianie tej formy aktywności fizycznej nie ma nic wspólnego z uprawianiem  sportu (z elementami rywalizacji) oraz z turystyką oferowaną przez komercyjnych usługodawców turystycznych. Turystyka kwalifikowana posiada rozbudowany system  odznak z opracowanymi regulaminami. Odznaki turystyki kwalifikowanej zdobywane są chętnie zarówno przez młodzież, jak i dorosłych.
Zaloguj się aby skomentować