Trzeba oderwać się od pracy, domowych i innych obowiązków (np. nauki), żeby zwiedzić perełkę architektury gotyckiej, jakim jest  zamek w Radzyniu Chełmińskim lub podziwiać niedaleko Grudziądza, rosnący cis w Maruszy. Można zobaczyć na własne oczy takie obiekty jak: dwory polskie z ogrodami, pałace, zamki i kościoły. Niekoniecznie trzeba korzystać z wyjazdów samochodowych lub komercyjnych wycieczek autokarowych, żeby  te obiekty zobaczyć i zrobić im pamiątkowe zdjęcia. Można dotrzeć do tych ciekawych miejsc na rowerze z sakwami lub przyczepką. Właśnie jedną z metod aktywnego spędzania wolnego czasu, z jednoczesnym poznawaniem otaczającego nas piękna jest turystyka rowerowa.

 

  Pasjonaci turystyki rowerowej mogą ją uprawiać indywidualnie lub rodzinnie, w grupie przyjaciół, w grupie nieformalnej (wśród wielbicieli dwóch kółek) oraz w sposób zorganizowany na rajdach inicjowanych przez samorządy miast oraz przez  kluby rowerowe: w środowisku studenckim, harcerskim, turystycznym (np. kluby turystki kolarskiej PTTK, w które specjalizują się w upowszechnianiu turystyki kwalifikowanej).

W Polsce ta coraz bardziej popularna dziedzina turystyki niekomercyjnej - jaka jest turystyka kwalifikowana - rozwija się z dużymi sukcesami. Funkcję głównego koordynatora i opiekuna nad turystyką kolarską pełni powołana Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK. A u nas w Grudziądzu jest możliwość uprawiania turystyki kolarskiej w sposób zorganizowany - jeżdżąc z Klubem Turystyki Kolarskiej ”KALINKA”, który zrzesza turystów (a nie sportowców) - korzystając z bogatej oferty rajdów i zlotów ujętych w kalendarzu imprez klubowych.

Z pewnością nie ma idealnego pomysłu na turystykę rowerową i każda z metod podróżowania rowerem ma swoich entuzjastów. A przeżycie przygody w terenie (radzenie sobie z mapą i różnymi trudnościami na szlaku, radzenie sobie ze sprzętem biwakowym, naprawianie roweru w terenie) podczas dowolnego sposobu jeżdżenia - wykorzystującego rower dla samej przyjemności oraz włóczęgi po okolicy, kraju i świecie - prowadzi do tego samego celu, jakim jest turystyka i krajoznawstwo. Podróżowanie rowerem w terenie i jednoczesne zwiedzanie charakterystycznych obiektów regionu sprzyja w osiąganiu jednocześnie kilku celów: doskonalenie sprawności fizycznej, rozwijania wiedzy o regionie i zdobywania odznak turystycznych (wymagane jest potwierdzenie przejechanej trasy). 

 

Najpowszechniejszą odznaką turystyki kolarskiej jest Kolarska Odznaka Turystyczna (KOT) i nie ma obowiązku być członkiem PTTK, żeby ją zdobyć. Odznakę przyznaje się zainteresowanemu rowerzyście na podstawie nadesłanej do najbliższego Oddziału PTTK  książeczki wycieczek kolarskich z potwierdzeniami z terenu, w celu jej weryfikacji.

Zaloguj się aby skomentować